Jak vybrat stan

Stany do kempů

Jedná se o skupinu stanů, která je nejpočetnější, co se týče modelů. Stany jsou hojně využívány zejména v kempech, při pobytech u vody a na festivalech... Mluvíme o letním kempování. Stany patří do nižší cenové kategorie a nemůžete u těchto stanů vyžadovat špičkové materiály, které se používají u turistických stanů nebo expedičních. Nicméně na letní kempování jsou materiály dostatečné i po dlouhodobém užívání (mluvíme o stanech od výrobců Husky, Coleman a Hannah).

U těchto stanů bývá většinou vyšší hmotnost, takže není dobré se stanem tahat na nějaký pochod. Mohou právě za to použité materiály podlážky a laminátová konstrukce. Někteří výrobci Husky a Hannah začali již dodávat durawrapové tyče, které jsou lehčí než laminátové, ale cenově jsou dražší. Také podlážku stanu změnili a to z dlouhodobého využívání polyethylenu (vrstvený igelit) na polyester. Výrobce Coleman zůstal u těchto stanů u laminátové konstrukce a u polyethylenové podlážky. Vodní sloupce vnějšího stanu jsou dostatečné u každého modelu při použití v našem klimatu.

Zajímavým tvarem jsou tunelové stany, které poskytují více prostoru a komfortu než klasické stany. Na druhou stranu mají vyšší hmotnost a tudíž je dobré tyto stany dopravit autem nebo jiným prostředkem až na místo. Stavba těchto stanů není vůbec složitá. Tunelové stany má zejména Coleman, ale i tento model testuje v nové sezóně i Hannah.

Pokud neděláte se stanem trek a stanujete občas, krátkodobě, tak stany do kempů budou pravou volbou.

Turistické stany a ultralehké

Tato skupina stanů umožňuje univerzální použití. Stany se hodí jak do kempu, tak na pochod nebo cykloturistiku. U stanů je kladen největší důraz na nízkou hmotnost a kvalitní materiály. Vlastnosti stanu a použití je vykoupeno vyšší cenou. Standardem je polyesterová podlážka, která je pevná a není to ten klasický vrstvený igelit (polyethylen), jako u některých stanů do kempů a pak také durawrapová konstrukce, ale i lepší duralová konstrukce. Vodní sloupce jsou dostatečné u všech modelů. Stany od tří osob a výše nabízí i dostatečný komfort při delším pobytu na jednom místě. Některé menší stany mohou sloužit i jako bivakovací stany.

Jestliže chcete stan na použití do kempu i na trek, cykloturistiku a vodu, tak vybírejte stany turistické nebo ultralehké.

Rodinné stany

U rodinných stanů je dán důraz na komfort, kvalitní a pevné materiály a nenáročnou stavbu. U rodinných stanů se hmotnost moc neřeší, protože se předpokládá, že stan bude dovezen až na místo kempování. Hmotnost u stanů u jednotlivých značek se stejným počtem nocležníků se může lišit i o několik kilogramu. Rozdíly jsou způsobeny jednak množstvím spotřebovaného materiálu (každý stan má jiný střih) a pak také konstrukcí (počty prutů nebo tyčí, průměrem, materiálem). Rodinné stany jsou vhodné na dlouhodobější kempování na jednom místě.

U rodinných stanů je dobré znát:

  • ozmístění ložnic a variabilitu ložnic (u některých stanů, nemusíte stavět všechny ložnice, takže se zvětší prostor)
  • možnost spojení dvou ložnic (když v jedné ložnici spí malé děti a v druhé dospělí)
  • otevřenost stanu (tuto vlastnost oceníte v parných létech)
  • zda je v předsíni i podlážka a případně, zda je spojená s tropikem tvz. integrovaná podlážka (takovou podlážku  není třeba vypínat a většinou má i zvýšený okraj, aby nevnikal do stanu lezoucí hmyz, voda a nečistoty)
  • možnost připnutí kempinkových věšáků
  • integrované organizéry na odkládání věcí

Expediční stany

Expediční stany jsou především určeny na vysokohorskou turistiku, kde se spí i na sněhu. Většina těchto stanů má sněžné límce, které slouží k ukotvení stanu pomocí zatížení sněhem. V případě, že stan není možné ukotvit v horách, použijí se kameny, pomocí kterých se zase stan zatíží. V letních měsících se dají tyto sněžné límce zarolovat, aby bylo zajištěno dobré proudění vzduchu ve stanu. Ventilace vzduchu bývá většinou možná i ze vnitř stanu, takže nemusíte vůbec vylézat.

Většina stanů má vnější konstrukci, takže se staví rovnou s vepnutou ložnicí. Materiály stanu jsou z velice kvalitních materiálů a konstrukce bývá z duralu. Křížená konstrukce pomáhá k větší stabilitě stanu.